Keramické umění Kampánie: příklad dokonalosti

campania_ceramics1081x389

Italská Kampánie rozkládající se kolem Neapole představuje v sektoru umělecké keramiky naprostou špičku.

Proto se právem může se na svém území pochlubit mnoha keramickými centry absolutní dokonalosti.

Keramické umění (z řeckého κέραμος, ' kéramos ', což znamená „hlína“, „hrnčířská zemina“) je přitom prastarý, téměř primitivní výrobní proces.

Kombinací země, ohně a manuálních dovedností, „know-how“ předávaného stovky let z generace na generaci, vznikají překrásné předměty pro okrasné i praktické využití.

  


amalfi_tiles1084x292

AMALFI

Především je to keramická výroba na pobřeží Amalfi, která se opírá o starodávnou tradici, sahající s výrobou nádobí, podlah a stěn zcela opracovaných a zdobených ručně až do 15. století .

Costa D'Amalfi, jak je označují místní,  je mimořádně bohaté na jíl a sopečný materiál.

To proto dominuje výrobě keramiky už tisíce let.

Respektování starodávných postupů a technik v kombinaci s nejpokročilejšími technologiemi zaručuje mimořádnou odolnost, nedostižnou trvanlivost a také velmi snadné použití.

Extrémní všestrannost v dekorech, tvarech, glazurách je výsledkem neustálých studií a výzkumů a umožňuje vyjít splnit téměř jakékoliv přání.

Nekonečná přirozená krása pobřeží Amalfi se odráží i v keramice, která odtud pochází.

To je jeden z významných prvků mimořádně oceňovaných turisty, kteří se při procházkách úzkými uličkami Pozitana, Vietri sul Mare, Amalfi a celé pobřežní oblasti mohou kochat těmito malými uměleckými díly.

 


santa_chiara1084x241

MAJOLIKOVÝ KLÁŠTER 

Přesuneme-li se z oblasti Amalfi do Neapole, najdeme tu jednu z nejproslulejších památek keramického umění - majolikový klášter Santa Chiara.

Nachází v jedné z nejznámějších a nejoblíbenějších ulic města, Spaccanapoli.

Klášter byl do dnešní podoby upraven v 18. století a obzvlášť jej proslavilo 30 000 polychromovaných majolik ("riggiole", neapolský výraz, který pochází ze španělského "rajola").

Barvy majoliky se nádherně doplňují se stromy a rostlinami, které zdobí klášter: s citrony, vinnou révou či s jednou z nejkrásnějších popínavých lián vistárií.

Krajiny a každodenní scény jsou pak témata zastoupená v opěradlech sedadel ambitu.

Zahradu, která jako by neměla nic společného s umírněným klášterním životem, navrhl Domenico Antonio Vaccaro a postavili ji v roce 1739 Giuseppe a Donato Massa.

 


 lava_stone_decor1084x342

LÁVOVÝ KÁMEN A KERAMIKA

Konečně mezi pobřežím Amalfi a Neapolí je ještě další zvláštnost charakteristická pro oblast Vesuvu.

A to zpracování lávového kamene.

Dekorativní limity kamene překonává dokonalá aplikace barevných keramických glazur v různých způsobech nanášení a barvení.

Zdobení absolutně černého kamenného jádra živými barvami glazury je vždy neobyčejně pomalé a pečlivé

Tahy, tvary, i techniky vycházejí ze staletých tradic, stejně jako témata, sledující záměr ruky dát barvu načrtnutému designu z Neapolského zálivu.

  campania_street1084x267

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení