Keramické umění Kampánie: příklad dokonalosti

campania_ceramics1081x389

Italská Kampánie rozkládající se kolem Neapole představuje v sektoru umělecké keramiky naprostou špičku.

Proto se právem může se na svém území pochlubit mnoha keramickými centry absolutní dokonalosti.

Keramické umění (z řeckého κέραμος, ' kéramos ', což znamená „hlína“, „hrnčířská zemina“) je přitom prastarý, téměř primitivní výrobní proces.

Kombinací země, ohně a manuálních dovedností, „know-how“ předávaného stovky let z generace na generaci, vznikají překrásné předměty pro okrasné i praktické využití.

  


amalfi_tiles1084x292

AMALFI

Především je to keramická výroba na pobřeží Amalfi, která se opírá o starodávnou tradici, sahající s výrobou nádobí, podlah a stěn zcela opracovaných a zdobených ručně až do 15. století .

Costa D'Amalfi, jak je označují místní,  je mimořádně bohaté na jíl a sopečný materiál.

To proto dominuje výrobě keramiky už tisíce let.

Respektování starodávných postupů a technik v kombinaci s nejpokročilejšími technologiemi zaručuje mimořádnou odolnost, nedostižnou trvanlivost a také velmi snadné použití.

Extrémní všestrannost v dekorech, tvarech, glazurách je výsledkem neustálých studií a výzkumů a umožňuje vyjít splnit téměř jakékoliv přání.

Nekonečná přirozená krása pobřeží Amalfi se odráží i v keramice, která odtud pochází.

To je jeden z významných prvků mimořádně oceňovaných turisty, kteří se při procházkách úzkými uličkami Pozitana, Vietri sul Mare, Amalfi a celé pobřežní oblasti mohou kochat těmito malými uměleckými díly.

 


santa_chiara1084x241

MAJOLIKOVÝ KLÁŠTER 

Přesuneme-li se z oblasti Amalfi do Neapole, najdeme tu jednu z nejproslulejších památek keramického umění - majolikový klášter Santa Chiara.

Nachází v jedné z nejznámějších a nejoblíbenějších ulic města, Spaccanapoli.

Klášter byl do dnešní podoby upraven v 18. století a obzvlášť jej proslavilo 30 000 polychromovaných majolik ("riggiole", neapolský výraz, který pochází ze španělského "rajola").

Barvy majoliky se nádherně doplňují se stromy a rostlinami, které zdobí klášter: s citrony, vinnou révou či s jednou z nejkrásnějších popínavých lián vistárií.

Krajiny a každodenní scény jsou pak témata zastoupená v opěradlech sedadel ambitu.

Zahradu, která jako by neměla nic společného s umírněným klášterním životem, navrhl Domenico Antonio Vaccaro a postavili ji v roce 1739 Giuseppe a Donato Massa.

 


 lava_stone_decor1084x342

LÁVOVÝ KÁMEN A KERAMIKA

Konečně mezi pobřežím Amalfi a Neapolí je ještě další zvláštnost charakteristická pro oblast Vesuvu.

A to zpracování lávového kamene.

Dekorativní limity kamene překonává dokonalá aplikace barevných keramických glazur v různých způsobech nanášení a barvení.

Zdobení absolutně černého kamenného jádra živými barvami glazury je vždy neobyčejně pomalé a pečlivé

Tahy, tvary, i techniky vycházejí ze staletých tradic, stejně jako témata, sledující záměr ruky dát barvu načrtnutému designu z Neapolského zálivu.

  campania_street1084x267