Proč výroba keramiky potřebuje svůj čas?

Proč výroba dekorativní keramiky na zakázku trvá tak dlouho?

Každé řemeslo i výroba keramiky má svoje technologické postupy. Nejzkušenější řemeslníci vědí, že pokud některý z doporučených postupů porušíte, dříve nebo později se to podepíše na kvalitě výrobku nebo dokonce celá práce končí fatálním průšvihem. Pokusíme se Vám vysvětlit, proč je termín dodání u výrobků na zakázku minimálně jeden měsíc.

Jak náš proces vypadá?

Zadání

Na začátku se vždy snažíme od Vás získat co nejvíce informací o Vaší představě.

 

Příprava

Ano i u nás platí pravidlo, štěstí přeje připraveným. I my potřebujeme čas na samotnou přípravu. To je prostor, ve kterém si kreslíme výkres, vytváříme postup pro výrobu, případně si připravujeme přípravky, které nám pomohou s tvarováním výrobku.

 
Zpětná vazba

Budeme Vás kontaktovat a vzájemně si potvrdíme parametry keramické dekorace, jako je velikost, vzhled, barevnost, detaily a prodejní cenu. Až poté se pouštíme do samotné výroby.

 

Modelace

Na začátku je kostka hlíny, důležitý je správný výběr jejího typu. Rozhodné je především, jestli vyrábíme keramiku na zahradu nebo do bytu, velikost výrobku a jak má vypadat výsledná struktura.

Z kostky musíme vyrobit pláty, které budou základem pro modelaci. K jejich výrobě používáme válcovačku a abychom dosáhli správného výsledku, plát se jí protahuje několikrát. Hlína je lepivá a někdy je to fuška.

Pláty jsou základem pro jednotlivé díly, které z nich vyřežeme. Ty pak jednotlivě modelujeme. K tomu nám pomáhají různé přípravky a formy, někdy si vystačíme třeba se skleněnou lahví od minerálky, jindy modelujeme v ruce.

Díly se nechají přiměřeně zaschnout a pak se k sobě lepí hliněným šlikrem a vše je třeba pečlivě začistit. Stačí malá vzduchová kapsa a zkáza je na světě. Keramický výrobek může v peci při vypalování popraskat.

 

Sušení

Nejdelší a nejdůležitější fáze výroby. Podle velikosti výrobku trvá minimálně 21-35 dnů. Keramický výrobek musí schnout přirozeně a pozvolně a to prostě neurychlíte. Špatně vysušený výrobek zapříčiní stejnou zkázu jako vzduchová kapsa.

 

Přežah - první výpal

Dobře usušený výrobek můžeme dát do pece. Samotné pálení se pohybuje kolem 7-8 hodin a pak následuje řízená fáze chladnutí někdy i 20 hodin. Pokud pec otevřeme příliš brzy, ještě teplou zkracujeme tím její životnost a keramický výrobek díky tepelnému šoku můžeme znehodnotit.

 

Glazování

Teď už máme výrobek připravený ke glazování (barvení), předposlední fáze před dokončením Vašeho výrobku. 

Ke glazování používáme stříkací pistoli, štětce nebo třeba houbičku. Výjimkou není ani vylévání. Glazura je velmi lehce stíratelná a jakákoli špatná manipulace může výsledný efekt znehodnotit.

 

Výpal glazury

Nejrizikovější fáze celé výroby. Zde se ukáží všechny chyby. Velká vrstva glazury steče a slabá nebo nerovnoměrná naopak udělá na výrobku fleky. Co je však nejhorší, že při tomto výpalu výrobky praskají. Teplota v peci se pohubuje kolem 1.200 oC, díky tomu je výrobek nejen mrazuvzdorný, což oceníme u keramiky na zahradu, ale také žáruvzdorný.

 

Když se všechno povede, máme výrobek připravený k slavnostnímu předání.

Pokud jste dočetli až sem, doufáme, že máte alespoň dílčí představu, proč naše výroba na zakázku tak dlouho trvá a jakou máme radost, když vše dopadne na výbornou.